Stručná historie

Kliknutím na obrázek otevřete galerii

Katolický kostel sv.Jakuba staršího je jediným opevněným kostelem v oblasti Brno-venkov. Kostel a opevnění je unikum ve smyslu jednoho z máladokladů sakrální fortifikační architektury vyskytující se na území Moravy a jedná se o památku 1.stupně. Stojí na návrší a byl původně dobře opevněný s baštou, bránou a padacím mostem patrně na místě snad románské stavby. Postavený byl zřejmě v roce 1537. Jeho lichoběžníkové opevnění s baštou v jihovýchodním nároží a mnoha střílnami, vysoké 4 – 8 m, bylo podle letopočtu na bráně postaveno o dva roky později. Jeho největší význam byl v době tureckého nebezpečí v r. 1663, kdy tataři vpadli na Moravu a krutě vyvražďovali, rabovali a odvlékali lidi do zajetí.

V roce 1643 došlo k požáru kostela a přilehlé fary po úderu bleskem do kostelní věže (zvony zničeny). V roce 1667 byla provedena renesanční přestavba a byla snížena věž. Další požár zachvátil kostel v roce 1828. K významným stavebním úpravám mimo jiné došlo v roce 1857 (kdy byla přistavěna sakristie) a pak v roce 1890 a 1899.Během roku 1997 byla dokončena rekonstrukce kostela, došlo ke zpevnění základů, střechy a podlahy. Došlo také k opravám opevnění kostela. V roce 1998 došlo k vysoušení zdiva a odvodňovacím pracím. O rok později se začalo s opravou schodiště na věž, kaple a celkovou úpravou fasády. V r. 2005 proběhla rozsáhlá výměna krovů, báně a měděného oplechování střechy věže včetně nové fasády věže.  Kolem kostela, uvnitř opevnění se nachází hřbitov a jeho provozem tak došlo k postupnému navýšení terénu o téměř jeden metr proti původnímu stavu. Pověsti o existenci spojovací podzemní chodby s vodní tvrzí se do dnešních dnů nepotvrdily.

Zdroj: www.nosislav.cz

Římskokatolická farnost Nosislav